gluk16 (gluk16) wrote in scholar_ua,
gluk16
gluk16
scholar_ua

Зиґмунт Бауман. Плинні часи - спроба рецензії

Originally posted by gluk16 at Зиґмунт Бауман. Плинні часи - спроба рецензії
Друга книжка Зиґмунта Баумана, видана українською. Першою була Глобалізація. Наслідки для людини і суспільства. І, власне, саме з цією книгою і напрошуються порівняння, коли читаєш "Плинні часи".

Загалом, змістово обидві книжки на 3/4 повторюють одна одну: глобалізація та людина є центральною темою обох книг. Зміни стосуються структури. В "Плинних часах" автор одразу "бере бика за роги" і спускається на мікро-рівень, щоб поглянути на становище людини в сучасному світі. Згадана проблема була присутня і в "Глобалізації", але в одному з останніх розділів. Тепер людина та її страхи фігурують вже з перших сторінок. Власне це і є одним з нових пунктів "Плинних часів": екзистенційна безпека людини як виклик сучасного світу. Люди прагнуть цієї безпеки, але не можуть здобути.

Власне, ще один принципово новий розділ, який стосується теми утопії, випливає зі згаданої проблеми безпеки. Раніше в модерні часи утопія була "місцем", де людина могла почуватися безпечно, бо світ там наче завмирав: зупинялися соціальні зрушення та перетворення, зникав світ конкуренції та конфліктів. Модерна утопія - це місце, де досягнуло стабільності та рівноваги. Але сучасна утопія такою бути не може за означенням, адже в нашому світі пізньої модерності слід бігти щодуху, аби залишатися на місці, тобто не відстати від решти світу. Відтак, утопія - це світ, де всі можуть бігти і ніхто не відставатиме. В цій утопії людина теж отримує відчуття безпеки, але не тому, що нарешті змогла вийти з гри, а якраз тому, що не може з неї вийти за жодних умов.

Отже, книжка цікава, але за винятком обрамлення з першого та останнього розділів є значною мірою повторенням "Глобалізації". Чи варто її читати? Без сумніву! Як-не-як, але це проникливий і цікавий аналіз сучасного суспільства, де сплетені в єдину картину різн сфери соціального життя. Саме такого погляду з висоти пташиного польоту часто бракує дослідникам. Саме такий погляд можна знайти в цій книзі. Погоджуватися чи не погоджуватися з ним - справа читача. Але скористатися нагодою піднятися над локальним та поточним варто!
Tags: рецензії, соціологія
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments